18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ

AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş 18 Mart Çanakkale Zaferinin yıldönümü sebebiyle Sinoplulara hitaben bir açıklama paylaştı. 

Kıymetli hemşerilerim, 18 Mart Çanakkale Zaferi belki de tarihimizin en büyük ve en önemli zaferleri arasında yer almaktadır. Bu Zafer Sinop için ayrıca daha bir önem arz etmektedir.  Çünkü Çanakkale Savaşlarında en çok şehit veren illerden bir tanesi Sinop’tur. Sinop, Çanakkale Savaşlarında resmi şehit arşivlerinde belirtilen sayıyla 1488 şehit vermiştir. Bu zafer Sinoplu Avcıoğullarından İsmail’in,  Bal Kadir’in, Etlik Ahmet’in, Toysuzoğlu Hüseyin’in, Kürt Nuri’nin, Zaimoğlu Salih’in, Köse Bekir’in zaferidir.

Özellikle ülkemizin ve çevre coğrafyamızın içinde bulunduğu bu sıkıntılı günlerde, şanlı tarihimizin arasından, yokluklar içerisinden dişimizle, tırnağımızla, kanımızla, canımızla kazandığımız Çanakkale Zaferi, bugünlerde bize güç, özgüven ve azim aşılamaktadır.

18 Mart 1915 tarihinde Çanakkale Zaferini bizlere hediye eden ecdadımız, bir şeyin çok iyi farkındaydılar. İstanbul’un, Konya’nın, Ankara’nın, Urfa’nın, Halep’in Şam’ın güvenliği Çanakkale’den başlar. Evet, ecdat farkındaydı, eğer Çanakkale düşerse, İstanbul düşer, Anadolu düşer, bütün ülke düşer. Ecdadımız bu duygularla yedi düvele karşı destansı bir savaş vererek bu büyük zaferi bizlere miras bıraktı. Ecdat bu savaşı ümmet olmanın bilinci altında verdi. Çanakkale Şehitliği gezildiği zaman ümmetin ne ifade ettiği mezar taşlarından açıkça anlaşılmaktadır. Çanakkale Zaferi ne kadar Sinopluların zaferiyse o kadar da Musulluların, Haleplilerin ve Yemenlilerin zaferidir. Yani bir ümmetin zaferidir.

Değerli hemşerilerim, bugün ülkemiz birçok terör örgütünün saldırısı altındadır. Çevre coğrafyamız savaşlarla kaosasürüklenmiştir. Bugün bizde ecdadımız gibi farkında olmalıyız; Ankara’nın güvenliği Diyarbakır’dan başlar, Halep’ten başlar; Sinop’un güvenliği Hakkâri’den başlar, Şam’dan başlar. Çevre coğrafyamızdaki ve ülkemizde yaşanan olaylara bu bilinçle ve ümmet fikrinin kapsayıcılığı ilebakmalıyız, bu duyguyla çevre coğrafyamızda olanları değerlendirmeliyiz.

Bize düşen yese, ümitsizliğe, korkuya düşmeden; inandığımız dava uğruna sıra-ı müstakim de yola devam etmektir. Nasıl ecdat, Gazi Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşları 1915 yılında 7 düvele karşı Çanakkale Zaferini elde ettiyse, bugün bu şanlı ecdadın torunları, ne terör örgütlerine ne de bu ülke üzerinde hain planlar kuran şer odaklarına diz çökmeyecek, davalarından vazgeçmeyecektir.

Kıymetli Sinoplular şanlı tarihimiz bu milletin birçok zorluk ve sıkıntının üstünden büyük bir vakurla geldiğini bizlere her daim hatırlatmaktadır. Kadim medeniyetimizin ruh köklerinden aldığımız bu inanç ve birikimle her türlü zorluğun üstesinden geleceğimize inanıyorum.

İstiklal şairimiz merhum Mehmet Akif Ersoy’un da “Çanakkale Şehitlerine” şiirinde belirttiği gibi “Asım'ın nesli...diyordum ya...nesilmiş gerçek: / İşte çiğnetmedi nâmusunu, çiğnetmeyecek.” Asım’ın nesli bugün hala bu ülkededir ve namusuna, toprağına uzanan bütün elleri kırmaya muktedirdir.

 

Kıymetli hemşerilerim, işte bu duygu ve düşüncelerle hepinizin 18 Mart Çanakkale Zaferini kutluyorum ve yüce Allah’tan başta Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları olmak üzere gelmiş ve geçmiş bütün şehit ve gazilerimizin ruhunu şad etmesini niyaz ederken, bizleri bu ecdada, şehitlerimize layık evlatlar kılmasını diliyorum.