Maviş, Sinop'a ‘Nükleer OSB’ kurulmalıdır

Sinop Valisi Yavuz Selim Köşger, geçtiğimiz haftalarda “Nükleer santral yapımında kullanılacak malzemeler Sinop’ta üretilsin. Bunun için de Sinop’ta bir ‘Nükleer OSB’ kurulmasını istiyoruz. Santralin şehre bir külfeti olacaksa, nimeti de olmalı” şeklinde bir açıklama yapmıştı. Vali Köşger’in OSB talebine AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Nazım Maviş’ten destek geldi.

Nazım Maviş yaptığı açıklamada Sinop nükleer santralinin inşa ve işletmeye geçiş süreçlerinde kullanılacak hizmet ve ekipmanların %70’inin yerli olma şartına dikkat çekerek, nükleer santral için üretilecek hizmet ve ekipmanlardan en büyük ekonomik payı Sinop’un alması gerektiğini vurguladı. Maviş yaptığı açıklamada hükümetin nükleer santral üretiminde uyguladığı yerlileştirme çalışmalarının önemli olduğunu, bu kapsamda 15-16 milyar dolarlık bir yerli üretimin olabileceğini söyleyerek Sinop’un da bu üretimden pay alması gerektiğini vurguladı. 

Maviş bu kapsamda Sinop’ta kurulacak nükleer santral için tedarik edilecek hizmet ve ekipmanların üretileceği bir nükleer OSB’nin Sinop’a hatta Sinop’a olduğu gibi Kastamonu, Çorum, Samsun gibi çevre illere de büyük katkı sağlayacağına dikkat çekti.

Sinop ‘Marka Şehir’ Olacak

Açıklamasının devamında, AK Partili hükümetler döneminde Sinop’un kabuğunu kırmak için ciddi atılımlar yaptığını söyleyen Nazım Maviş “Sinop, yakın zamanda Türkiye’nin marka şehirleri arasına girecek” dedi. Nazım Maviş açıklamasını şöyle tamamladı;

“Sinop’un ihmal edilmiş, unutulmuş, yokluğa mahkûm edilmiş kaderi AK Parti hükümetleriyle birlikte değişmeye başladı. Sinop-Boyabat Tüneli, Karadeniz Sahil Yolu, Kargı-Saraydüzü yolu ve duble yollar Sinop’un ulaşımını rahatlattı. Yeni açılan barajlar ile sulamada ciddi mesafeler alınacak. Sinop Üniversitesi, Sinop için önemli bir kazanım oldu. Bundan sonraki hedefimiz Sinop’u marka şehir yapmak. Sinop’un ciddi potansiyeli var.”