Maviş: Yeni Eğitim Öğretim Yılına Güçlü Giriyoruz

AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı ve Sinop Milletvekili Nazım Maviş 2016-2017 Eğitim Öğretim yılı açılışı münasebetiyle açıklamalarda bulundu. Yeni eğitim ve öğretim yılını tebrik eden Maviş, AK Parti hükümetlerinin eğitime verdiği öneme ve Sinop’ta başlayacak, yapımı devam eden ve tamamlanmış Milli Eğitim yatırımlarına değindi.

 

Maviş: “Öncelikle 2016-2017 Eğitim ve Öğretim yılının tüm öğrencilerimize, öğretmenlerimize idarecilerimize, velilerimize ve tüm eğitim camiasına hayırlı olmasını diliyorum. AK Parti hükümetlerimizin önceliği eğitim yatırımlarımızdır. 2002 yılında itibaren bütçeden en büyük pay hep eğitime ayrılmaktadır. 2002 yılında bütçeden 10 milyar olarak ayrılan eğitimin payı, 2016 yılı için 100 milyar 390 milyon 305 bin TL olarak belirlenmiştir. Biz sosyal ve ekonomik kalkınmada sahip olduğumuz en önemli zenginliğin insan kaynağımız olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle AK Parti Hükümetlerinin temel önceliği hep insana yönelik yatırımlar olmuştur. Bütçeden en büyük payı Milli Eğitime ayırmamızın nedeni bu temel bakış açımızdır.  Bu bakış açısıyla geleceğimizin teminatı olan gençlerin milli ve manevi şuura sahip, geçmişinin ruh köklerinden beslenen ve günümüz dünyasının zorluklarına ve ihtiyaçlarına cevap verebilecek becerilerle donatılmış bireyler olarak yetiştirmenin azmindeyiz. Bu ülkenin gençleri 15 Temmuz hain darbe girişimine karşı gerçekleştirdikleri cesur duruşla bu ülke için ne kadar değerli ve önemli olduklarını kanıtlamışlardır. İşte bu gençlerimizin kimlik sahibi, cesur, donanımlı ve aksiyoner olması için eğitim yatırımlarımızı hiç durmadan artırmakta ve eğitim politikalarımızı bu temel hedefler üstünde kurgulamaktayız.

Ülke genelinde sahip olduğumuz bu bakış açısını Sinop genelinde de sürdürüyoruz. İlimizde yapılacak olan, yapılanve tamamlanan yatırımlarımız bunun en önemli kanıtıdır. Hani bizde bir laf vardır “Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz.” İşte bizde bu düsturla çalışan bir hükümet olduğumuz için ben ilimizde yapılan, tamamlanan, yapımına başlanacak yatırımlarımızı vatandaşlarımıza tek tek, kalem kalem saymak istiyorum.

İlimizde başlayacak olan yatırımlar

1. Sinop Merkezimize İmam Hatip Külliyesi. Bu külliye; 16 derslikten oluşan bir lise binası, 200 kişilik bir öğrenci pansiyonu ve Kapalı spor salonundan oluşacak olup, proje tutarı 16 milyon 500 bin TL dir.

2. Sinop Merkez Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi,  12 derslik ve 180 öğrenci kapasiteli pansiyondan oluşacak olup, proje tutarı 7 milyon 850 bin TL dir.

3. Sinop Merkez Rehberlik ve Araştırma Merkezi proje tutarı 5 milyon TL dir.

4. Sinop Merkez Anadolu Sağlık Meslek Lisesi, 24 derslik, kapalı spor salonu ve 300 öğrenci kapasitelipansiyon oluşacak olup, proje tutarı 15 milyon 250 bin TL dir.

5. Dikmen ilçemize Öğrenci Pansiyonu. 200 öğrenci kapasiteli olan pansiyonun, proje tutarı 7 milyon 550 bin TL dir.

6. Durağan ilçemize Durağan Anadolu Lisesi, proje tutarı 4 milyon 430 bin TL dir.

7. Boyabat ilçemize İmam Hatip Külliyesi. Bu külliye, 24 derslikten oluşan bir lise binası, 

200 kişilik bir öğrenci pansiyonu ve Kapalı spor salonundan oluşacak olup, proje tutarı 17 milyon 500 bin TL dir.

8. Boyabat Özel Eğitim Okulu proje tutarı 5 milyon TL dir.

9. Türkeli 100 öğrenci kapasiteli pansiyon 2 milyon 300 bin TL dir.

10. Türkeli Mimar Sinan ÇPA Lisesi Atölye yapımı proje tutarı 2 milyon 250 bin TL dir.

 

İlimizde yapımı devam eden yatırımlar.

1. Erfelek’te ihalesi yapılan 12 derslikli ortaokul, proje tutarı 4 milyon 535 bin TL dir.

2. Merkez İmam Hatip Ortaokulu proje tutarı 9 milyon 950 bin TL dir.

3. Boyabat Abdurrahman Güneş İlkokulu proje tutarı 3 milyon 158 bin TL dir.

4. Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi, proje tutarı 14 milyon 600 bin TL dir.

5. Boyabat SYV 100 kişilik pansiyon, proje tutarı 2 milyon 500 bin TL dir.

Açılışa hazır olan yatırımlar.

1. Boyabat Uygur Özay Ortaokulu proje tutarı 2milyon 560 bin TL dir.

2. Durağan İmam hatip ortaokul 12 derslik, proje tutarı1 milyon 557 bin TL dir.

3. Gerze Haşim Zehra Tarı Ortaokulu, proje tutarı 1 milyon 941 bin TL dir.

4. Gerze Yunus Emre İmam Hatip Ortaokulu, proje tutarı 2 milyon 178 bin TL dir.

5. Ayancık Ortaokulu 12 derslik, proje tutarı 1 milyon 460 bin TL dir.

6. Boyabat Kız Meslek Lisesi restorasyonu, proje tutarı 1 milyon 341 bin TL dir.

7. Sinop Ayancık SYV 100 kişilik pansiyon, proje tutarı 2 milyon 500 bin TL dir.

 

Görüldüğü gibi şu anda ilimizde 22 adet Milli Eğitim Bakanlığı yatırımı ya tamamlanmış ya devam etmekte yada bu yıl işlemlerine başlanmak üzere. Toplam yatırım bedeli 131 milyon 910 bin TL olan 22 adet modern, nezih eğitim tesisi. İnşallah bu yatırımlarımıza her yıl yenisini ekleyerek eğitim için ilimizin fiziki şartlarını en iyi noktaya getireceğiz. Tabi eğitim sadece fiziki şartlar ve imkanlarla gerçekleşmiyor. İlimizin eğitimdeki başarısının her daim takipçisi olacağız, eğitim sistemimizde yaşanan aksaklıkların ve sıkıntıların ivedilikle çözülmesi birincil önceliğimiz olacaktır.” dedi.