Maviş'in Öğretmenler Günü Mesajı

AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı ve Sinop Milletvekili Nazım Maviş 24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle bir mesaj yayınladı. Maviş mesajında;

“Geleceğimizi inşa eden ve her birimizin hayatında unutulmaz izleri bulunan, başta kendi öğretmenlerim olmak üzere tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım öğretmenler gününü kutluyorum.

Her biri hayatımızı aydınlatan birer yıldız olmuş tüm Aziz öğretmenlerimizi hürmetle, saygıyla ve sevgiyle anıyorum. Hakka kavuşmuş olanlara Allah’tan rahmet diliyor, hayatta olanların ellerinden öpüyorum. 

Öğretmenlerimiz, çocuklarımızı eğitmek ve hayata hazırlamak gibi hepimiz adına kutsal bir görev icra ediyorlar. Ancak öğretmenlerimizin icra ettiği kutsal görev; sadece çocuklarımızı eğitmek ve geleceğe hazırlamakla sınırlı değil, bir milletin kaderini, tarihini, kültürünü ve geleceğini inşa etmek anlamına da gelmektedir. Bu çerçevede öğretmen; kendisi de bir öğretmen olan dava adamı, filozof Nurettin Topçu’nun dediği gibi, “öğreten, inandıran Peygamberdi. Oğuzlar Anadolu’ya geldiğinde Türk kültürünün ruhunu, manasını, ahlakının devamını sağlama yolunda Nizamülmülk’tü. Orhan’ı yetiştiren, Fatih’i cihanda harika bir manevi olgunluğa sahip kılan, Yavuz’un önünde eğildiği tek insandı. İstiklal mücadelesinde istilanın acısını yüreğinde taşıyandı.”

Uzun yıllardır eğitim camiasının içinde bulunan birisi olarak öğretmenlerimizin taşıdığı misyonu yakinen biliyorum. Bu misyonu yine Topçu’nun kelimeleriyle ifade etmek istiyorum. “Muallim, hayatımızın sahibi olmaktan ziyade sanatkârıdır. Kullanıcısı değil, yapıcısıdır. Seyircisi değil, aktörüdür. O, en doğru, en güzel hayat örneğini yapar, hazırlar bize sunar: biz yaşarız. Bizim vazifemiz, bu hayata anlayış katmaktır, anlayışla ona iştirak etmektir. Balını yemeyip yaptıktan sonra bize bırakan arının bu hareketini şuurlandırıp bir ideal haline getirirseniz, onda muallimi bulursunuz. O, ruhumuzdaki kat kat fetihlerin kahramanı ve şerefli sahibi olduğu halde, bu hayatı yaşamayı değil, ona hizmeti tercih ile seçmiş fedakâr varlıktır.” Böyle büyük bir manaya manaya sahip bu mesleği sürdüren bütün kıymetli öğretmenlerimizin medeniyetimizin ihyasındaki kurucu unsurlar olarak yer aldığına ve alması gerektiğine canı gönülden inanarak tüm öğretmenlerimizitekrar saygıyla selamlıyorum.” dedi.