Maviş'ten Çeltik Üreticilerine 6 Yıldır Beklenen Müjde

AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı ve Sinop Milletvekili Nazım MAVİŞ, Sinoplu çeltik üreticilerine 6 yıldır beklenen müjdeyi verdi.

 

Maviş Boyabat, Durağan ve Saraydüzü’nde Toprak Mahsulleri Ofisinin birer ofis açacağı müjdesini verdi. Maviş açıklamasında; “ Hepinizin bildiği üzere Sinop ilimizin Boyabat, Durağan ve Saraydüzü ilçeleri için çeltik çok önemli bir ekonomik gelir kaynağı. Bu üç ilçemizin ekonomisinde çeltik üretimi önemli bir yer kaplıyor. Türkiye’nin çeltik üretiminin %7’si Sinop ilimizde üretiliyor. Kalite noktasında da ilimizde üretilen çeltiğin yeri tüm yurt çapında bilinir noktada.” dedi.

 

Maviş açıklamasına şöyle devam etti: “ Tabi ilimiz ekonomisi ve tanıtımı noktasında bu kadar öneme sahip bir ürünün üretim aşamalarını takip etmek, üreticilerin, çiftçilerimizin problemlerine yardımcı olmak ve ilimizde ki çeltik üretiminin geliştirilmesini sağlamak boynumuzun borcu. Sinop’ta üretimi geliştirmenin ilk ve en önemli adımı üreticinin ürününü makul fiyatlarla pazarla buluşturabilmesini sağlamak. Fiyatta oluşabilecek tekelleşmenin önüne geçerek üreticinin çiftçinin mağdur olmasını engellemek. İlimiz insanı iyi bilir çeltik üretimi emek yoğun, özverili bir çalışma gerektiren zorlu bir çiftçilik türü. Bu kadar emekle yapılan işin sonucunda emeklerin zayi olmamasını sağlamak boynumuzun borcu. Uzun süredir üreticilerden tarafımıza iletilen bir talep vardı. Sinop’ta 6 yıldır Topak Mahsullerinin çeltik alım ofisi kurulmamış. Bu da üreticimizin fiyat konusunda mağdur olmasına sebebiyet vermiş. Bu konuda çeltik üreticilerimiz ofis açılması noktasında bize taleplerini ilettiler. Bizde gerekli görüşmeleri gerçekleştirdik. Bunun sonucunda Boyabat, Durağan ve Saraydüzü’nde birer çeltik ofisi açılacak. Açılacak bu ofisler üreticimizin bin bir zahmetle ürettiği ürünün fiyatının kırılmasına engel olacak. Ayrıca ürünü ofise teslim eden çiftçimiz teslimden bir ay sonra ürünün ücretini devlet garantisinde almış olacak. Buradan çeltik üreticilerimize 6 yıldır hasretle bekledikleri müjdeyi vermek benim için büyük bir mutluluktur.” dedi.