Maviş’ten heyelan dolayısıyla kapanan Ayancık yolu hakkında açıklama

AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı ve Sinop Milletvekili Nazım Maviş Sinop-Ayancık Devlet yolunun heyelan dolayısıyla kapanması sonrası yapılan çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.

 

Maviş açıklamasında; “Sinop-Ayancık Devlet yolunun 8. Km sinde Genze Mahallesi mevkiinde 15.02.2016 tarihinde heyelan olan kesimde heyelan ıslahına ilişkin gerekli çalışmalar yapılarak yol trafiğe açılmıştı. Ancak belirtilen kesimde 18.11.2016 tarihinde tekrar daha büyük bir heyelan meydana gelmiştir. Tahmini heyelan eden malzeme 300.000 m3 civarında olup heyelan hareketliliğinin devam etmesi müdahale edildiği takdirde yeni bir heyelan oluşuma riski ve yol güvenliği nedeniyle mevcut yolun trafiğe geçit vermesi şu an itibariyle mümkün değildir. 

Heyelan eden kesimde yolun trafiğe açılabilmesi için Karayolları Bölge Müdürlüğünce heyelanlı kesimin bay pas edilmesi, mevcut deniz tahkimatının üzerinden ve heyelanlı kesimin 20 m. deniz tarafından geçecek şekilde yeni güzergah tespiti yapılmıştır. Bu güzergahta yol platformunun teşkil edilebilmesi için 180.000 m3 dolgu yapılması gerekmektedir.Bu dolgunun 50.000 m3’ lük bölümünü tahkimat oluşturmaktadır. Kalan 130.000 m3 ise ariyet malzemesi olacaktır. Bu servis yolu yapımı için ariyet ocağından malzeme çekilmeye 14.12.2016 Çarşamba günü başlanılmıştır.Yine tahkimat için ihtiyaç duyulan taş ocağı izin işlemlerinin tamamlanması akabinde taş ocağında çalışmalara başlanılacak olup, servis yolu çalışmalarının mümkün olan en kısa sürede tamamlanması hedeflenmektedir.” dedi.