Maviş'ten Müjde: "Turizm için 20 Milyon TL'lik kaynak"

AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş, Kültür ve Turzim Bakanlığından Sinop’a tahsis edilen 20 Milyon TL’lik kaynağın müjdesini verdi.

 

Maviş, yaptığı açılamada şunları söyledi; Kültür ve Turizm Bakanlığımızca Turizm Yolu olarak ilan edilen Erfelek Tatlıca Şelaleleri ile Ayancık- Akgöl ve İnaltı Mağaraları yolu, Karayolları Genel Müdürlüğü 2016 yılı Yatırım Programına alındı. Erfelek Şelalelerine ulaşımı sağlayan Erfelek-Yenikonak Ayrımı-Şelaleler Ulaşım Yolu 8km uzunluğunda ve 2A standardında olacak şekilde, 2018 yılına kadar tamamlanacaktır. Yolun proje bedeli 9.603.000 TL dir. Mevcut yolun son 7 km lik kısmı sathi kaplamalı olarak hizmet vermektedir. İlk 1 km lik kesiminin sathi kaplaması 2016 yılı içerisinde yapılarak seyahat konforunun arttırılması hedeflenmektedir. Projesi bulunmayan bu yol için proje hazırlanacak olup, proje tamamlandıktan sonra yol yapım çalışmalarına başlanacaktır.

MAVİŞ: AKGÖL YOLU, UZUNGÖL, TATLICA ŞELALELERİ ASPENDOS YOLU GİBİ OLACAK

 

Yapılacak yol son derece yüksek kalite de adeta Aspendos yolu gibi olacak. Ayancık İlçesi sınırları içerisinde bulunan; Yenikonak-Sakız Ayrımı-Çangal İnaltı Yolu Sinop turizminde önemli bir yeri olan Akgöl ve İnaltı Mağarasına ulaşım yoludur. Mevcut hali stabilize köy yolu niteliğindedir. Yatırım programına 10 km uzunluğunda ve 2A standardında olacak şekilde giren bu yol 2018 yılına kadar tamamlanacaktır. Yolun proje bedeli ise 10.670.000 TL dir. Proje tamamlandıktan sonra yol yapım çalışmalarına başlanacaktır. Maviş yaptığı açıklamada, Tatlıca Şelalelerinin yolu Aspendos yolu gibi, Akgöl’ün yolu da Uzungöl ve Ayder yolu gibi olacak dedi. Maviş, yapılan yollarla ilimizin en önemli turizm değerleri olan Erfelek Tatlıca Şelaleleri ile Akgöl ve İnaltı Mağaramız bugünkünden çok daha fazla ziyaretçi tarafından ziyaret ediliyor hale gelecek ve gerek İlimiz gerek Ülkemiz ekonomisine çok daha büyük katkılar yapacaklardır” dedi. Maviş: “İlimizin turizm değerlerine göstermiş oldukları duyarlılıktan ötürü tüm Sinoplu hemşehrilerim adına Kültür ve Turizm Eski Bakanımız Sn. Mahir ÜNAL'a, Yeni Kültür ve Turizm Bakanımız Sn. Nabi AVCI'ya teşekkür ederim. İlimize hayırlı olsun" dedi.