Nazım Maviş'in Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan söyleşisi

AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Nazım Maviş, Milliyet Gazetesi SİNOP Ekinde yayınlanan söyleşisinde Sinop’la ilgili birçok soruya cevap verdi. Adil Yıldız’ın yayın yönetmenliğinde, İstanbul’da düzenlenen Sinop Günleri sebebiyle yayınlanan SİNOP Eki Türkiye genelindeki tüm Milliyet okuyucularına ulaştırıldı. Nazım Maviş ile yapılan söyleşinin metnini:

1971 Sinop Boyabat doğumluyum. Liseyi Boyabat'ta bitirdim. 1993'te Gazi Üniversitesinde Komu Yönetimi Bölümü'nü bitirdim Ankara'da 1989' da Ankara'ya gelmiş olduk. Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalın'da yüksek lisans yaptım. Daha sonra Hacettepe'de aynı dalda doktora eğitimini sürdürüyorum. Tamamlamak üzereyim. Eşim Sinop'un Türkeli ilçesinden. Sinop'la kişisel bağım çok yüksek. Babam ve kardeşlerim Sinop'ta yaşıyor. Bizde sık sık Sinop'a gidiyoruz. Ticari olarak 1999 yılından beri eğitim sektörünün içerisindeyiz. Dershanecilik ve eğitim yayıncılığı hizmeti veriyoruz. Çözüm Koleji'ni 2015'te Ankara'da açıyoruz. Çok erken yaşlardan itibaren siyasetin içinde oldum. 8 Mayıs 2014'ten beri Yerel Yönetimler Başkan yardımcısı oldum. 3 Çocuğum var.

$ 100 MİLYAR DOLARIN YOLU SİNOP'TAN GEÇİYOR

Siyaset milletvekili olarak, belediye başkanlığı olarak yapıldığında şerefli bir iştir. Bu görevlere ulaşılmadan siyaset yapılır. Önemli olan Ülkemizde sağlayacağımız katkıdır. Milletvekili gibi şerefli bir görevi yapmayı herkes ister. Kararımız ne olurun cevabını birlikte veririz. Ak Parti Yerel  Yönetimlerden Başkan Yardımcısı Nazım Maviş, Hamide Aydın Yılmaz'ın  sorularını Ak parti genel merkezindeki makam odasında sorularını samimi bir havada cevapladı.

Sinop Sizin için ne ifade ediyor?

Sinop tarihinin Sinoplulara emaneti. Coğrafyanın mirası. Bütün medeniyet geçmişinin bize bıraktığı zenginlik. Selçuklular, Candaroğulları ve Osmanlılar ile devam eden bir tarih var . Bir çok ilin tarihi Osmanlılar'dan başlar. Ama Sinop Selçuklulardan başlar. Biz Sinop'u insanlık mirası olarak görüyoruz. Milattan önce de önemli uygarlıkların yerleşim yeri olmuş.Coğrafyanın verdiği bir zenginlik. Herhâlde Sinop kadar suya tutunmuş bir şehir bulmak mümkün değil. Ortak insanlık mirasıdır. Sinop kişisel olarak atamın yurdu. Hepimizin  dönüp dolaşıp gideceğimiz yer ata yurdumuz. Bu yüzden Sinop benim için çok önemli.

11-14'te Sinop Feshane'de İstanbul'da Görücüye çıkıyor. Feshanede olacak mısınız?

Sayın valimiz teşekkür ediyorum. Çok enfes etkinlikler var. Çarşamba günü Beşiktaş Meydanı'nda hamsi şöleni ile başlayacak etkinlikler. Rıfat Örnek beyefendinin Beşiktaş Belediyesi'nde Başkan Yardımcısı oluşu nedeniyle ev sahibi olanlar oldu. Helesa yürüyüşü çaresizliğin içinde çare üretmek için ortaya çıkmıştır. Yardımlaşmayı, dayanışmayı, kardeşliği şölen içinde ortaya konulması çok önemlidir. Helesa yürüyüşü Taksim Tünel'den Galatasaray Lisesi'ne kadar olan kısımda gerçekleşecek. Bunu çok önemsiyorum. Sinop bunu iyi tanıtmalı. Ben Feshane'den çok umutluyum. Helesa 'da olmak istiyorum. Yürüyüş kortejine katılmak istiyorum.

Sinop sizce de en mutlu şehir mi?

Şimdi tabi ki TÜİK verileri objektif kriterlere göre oluşturuluyor. Sinopluların niye mutlu olduklarını merak edenleri bir hafta Sinop'a bekliyorum. O zaman anlarlar. Sinop'un kendisi insana huzur veriyor. İnsanların yaşadıkları şehirler, psikolojiyi derinden etkiliyor. İnsan karakterinin şekillenmesinde coğrafyanın etkisi zordur. Karadeniz zor bir coğrafyadır bu yüzden Karadeniz insanı hırçındır.  Ama Sinop iklimi Akdeniz iklimi ile Karadeniz ikliminin tam ortasındadır. Sinop insanları hem Karadeniz insanının hırçınlığını, hem de Akdeniz insanının sakinliğini almıştır. Sinop çok kadim bir şehir. Birçok uygarlığa sahip yaptığı için tarihten aldığı mirasla insanı yoğuran bir şehir.  Sinop'a birlikte yaşama kültürü daha üst düzeyde. İnsanlar birbirine çok daha tahammüllü. Biz ne ararız mutlu olmak için? Yaşam tarzıma müdahale edilmesin isteriz. Gözümü açtığımda engin mavilik görmek isterim. Sırtımı dağa dayadığımda yeşil görmek isterim. Bunların hepsi Sinop'ta mevcut.

Sinop'ta yerel yönetimlerin performansını nasıl buluyorsunuz?

9 ilçe var. 4 belediyeyi Ak Parti yönetiyor. 4 belediyeyi de CHP yönetiyor. Tükeli'ni de MHP yönetiyor. 9 belediyenin 9'uda şehre katkı vermek için çalışıyor. Kendi belediye başkanları açısından baktığımızda halkımız 30 Mart'ta ölçtü zaten. Ayancık belediye başkanımız 4. kez vize aldı. Boyabat'ta da 20042ten bu yana ak parti yönetimde. 3.kez vize aldığına göre performansı iyi demektir. Biz, bize düzen her şeyi yapmaya çalışıyoruz. İmkânları seferber etmeye çalışıyoruz. Sinop'a karşı sorumluluğumuz var. Belediyelere yapılan her türlü destek, Sinop'a yapılan katkıdır. Ben başkanlarımızdan memnunum.

Sinop siyasetinde nasıl bir etkiniz var?

Sinop'a katkı vermeyi çok isterim. Sinop atamın yurdudur. İnsanlığın ortak mirasıdır. Katkı vermek, Sinop'a olan borcumuzun ifası anlamına gelir. Sinop bize huzur veriyor. Mutluluk veriyor. Kimlik veriyor. Bu şehrin bize verdiklerine karşı borcumuzu ödemenin yolu hizmetten geçiyor. Ben de katkı vermek için her şeyi yapmaya hazırım. Sinop'un iki milletvekili var. Partimizin milletvekili Mehmet Ersoy, hükümetin imkânlarını Sinop'a getirmek için uğraşıyor. Biz bütün bu siyasi yapı içerisinde herkese destek olmak istiyoruz.

2015 Genel Seçimlerinde Sinop'tan milletvekili olmayı düşünüyor musunuz?

Çok genç yaşlarda siyasete başladım. Nu ilkeye ne verebiliriz sorusuna cevap olarak siyaseti gördük. Bu cevabın bir sonucu olarak hayatımız siyasetle geçti. Siyaset milletvekili olarak, belediye başkanlığı olarak yapıldığında şerefli bir iştir. Bu görevlere ulaşılmadan da siyaset yapılır. Önemli olan ülkemize sağlayacağımız katkıdır. Milletvekili gibi şerefli bir görevi yapmayı herkes ister. Kararımız ne olursa olsun cevabını birlikte veririz. Şerefli bir görevdir. Olursa şeref duyarım. Ama olmazsa da yüksünmem. Görevime devam ederim.

Eklemek istediğiniz şeyler var mı?

Sinop önemli mesafeler kat etti. Ancak halâ göç veren bir ilimiz. 200 bin Sinoplu yaşarken 600 bini dışarıda yaşıyor. Bu açıdan bakıldığında Sinop'ta çok şey yapılmalı. Sinop'un potansiyeli ve imkânları buna müsait. Ancak marka olursak bu harekete geçilebilir. İki biçimde marka şehir olunabilir. Tarihi, doğal, kültürel zenginlikleri vardır. Bunları hepsini ön plana çıkarabilirsiniz. Ya da ürettikleri açısından ön plana çıkarabilirsiniz. Sinop bunların hepsini barındırıyor. Sinop, kestane üretiminde 4. sırada yer alıyor. Hâlbuki Aydın ve Bursa kestanesinden daha lezzetli bir kestanemiz var. Denizi çok kullanmıyoruz. Hamsi denince akla Rize ve Trabzon geliyor. Sinop mantısını halâ tanımayan Sinoplular var. Ben bile çok geç tanıdım. Pirinç dendiğinde de Sinop çok üstün ama tanıtılmıyor. Tesiste kurmamız gerek. 28 tane kiremit tuğla fabrikası var ama markalaşma yok. Liman ile Kırım limanı; Rusya ile Türkiye arasında en yakın hat. Putin, Türkiye'ye geldiğinde 100 milyar dolarlık ticaret hacminden bahsetti. Bunun yolu da Sinop Limanı2ndan geçebilir. Çünkü tek doğal liman Sinop'ta... Şu anda liman özelliğini kaybetti Sinop. Daha önce ekonomik açıdan zor bir kentti Sinop. Çünkü yolu yoktu. Ancak şimdi yollar tamamlandı. Karadeniz Yolu'nun devamı biterse çok ciddi bir adım atılacak. Sinop'la Rusya arasında ve Sinop'la İstanbul arasında çok ciddi bir deniz yolu trafiği kurulabilir. Ekonomi çok ciddi şekilde canlanabilir. Ama bir tane 4 yıldızlı otelimiz var. Bırakın 5 yıldızlıyı... İmkânlar arttırılmalı. Teşvik açısından 5. bölgede Sinop... Un var, yağ var, şeker var, su da var; helvayı yapmamız lazım. Bütün Sinoplular siyasi parti ayrımı gözetmeksizin çalışmak zorunda. Biz kazanacağız çünkü. Kalkınma olursa çocuklarımız göçmek zorunda kalmayacak.  Turizm teşvik edilirse Sinop bir turizm kendi olur. Üniversite getirilirse eğitim kendi olur. Bu yollarla da marka şehir haline gelir.

Nükleer santral hakkında görüşünüz nedir?

Nükleerin iki boyutu var. Ben santrallere prensip olarak olumlu bakıyorum. Türkiye için zorunlu bir yatırım. Sinop'a artı değerleri ve dezavantajları birlikte hesap etmek gerek. 2017'de inşaat başlayacak. 2023'e kadar 10 kişi çalışacak. Faaliyete geçilse 3500 kişi istihdam edilecek. Orası Sinop'a Büyük katma değer sağlayacak. Olumsuz etkilere gelince alınan tedbirler açısından baktığında negatif bir durum görmüyorum.

Sinop Cezaevi markamız çok ünlü isimleri ağırlamış, Sinop cezaevinin Kültür kompleksi haline  getirilmesi için AB ili ortak bir proje yürütülüyor.9.2 milyon Euroluk bir kaynağın gelmesi gündemde bu konuda ne söylersiniz?

Sinop'un cezaeviyle anılmasını istemezdim. Edip Akbayram'dan Aldırma Gönül'ü her dinlediğimde Sabahattin Ali aklıma gelir. Çok genç yaşta kaybettiğimiz bir üstün yetenektir. Büyük eserler vermiş bir şahsiyetti. Bir faili meçhul cinayete kurban gitti. Dolayısıyla Sinop cezaevi denilince Sabahattin Ali aklıma geliyor. Ruhi su aklıma geliyor. Düşüncesinden, fikrinden dolayı katledilmiş insanlar aklıma geliyor. Sinop2un cezaeviyle anılmasını istemezdim. Kötü hatıraların silinerek Sinop'un kültürel mirasını geliştirmesi açısından önemli bir proje. Sinop sadece Türkiye'nin değil insanlığın bir mirasıdır. Sinop korunmalı. Tarihiyle, coğrafyasıyla, kültürüyle korunmalı. Bu proje bir diyalog projesidir aynı zamanda. 10 milyon Euroluk büyük bir yatırım. Bu yatırımın sonucunda kentte önemli bir kültürel başkalaşım yaşanacak. Sanat, kültür atölyeleri açılacak. Bu nedenle bu projeyi önemsiyorum. Sinop'a hayırlı olsun.