Sinop’a Hizmet Etmek Boynumun Borcu

AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Nazım Maviş, Sinop Pusulası Gazetesini ziyaret ederek 2015 milletvekili seçimleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Sinoplu Nazım Maviş, seçim sürecinde Ak Parti’den milletvekili aday adaylığı konusunda görüşlerini gazetemiz ile paylaştı. Hafta sonu gazetemiz bürosunu ziyaret eden Maviş, 17 Şubat Salı günü saat 18:00‘da, AK Parti Sinop İl Başkanlığı’nı ziyaret ederek milletvekili adaylık başvurusunu gerçekleştireceğini söyledi.

“Her şartta Sinopluların ve milletimin hizmetindeyim” diyen Nazım Maviş, açıklamasında Sinop’u marka şehir haline getirmek için çalışmak gerektiğini vurguladı.

2015 SEÇİMLERİ TÜRKİYE İÇİN ÇOK ÖNEMLİ
7 Haziran tarihinde gerçekleştirilecek olan Genel Seçimlerin Türkiye için son derece önemli olduğunu belirten Maviş; “Önümüzde 2015 seçimleri var. 2015 seçimleri Türkiye için son derece önemli. Türkiye bundan önce geçirdiği her seçimde aslında önemli olmasına rağmen 2015 seçimlerinde yeni anayasa sloganıyla girecek. Hem partimiz açısından hem Türkiye açısından önemli” dedi.

AK PARTİ’NİN SİNOP’TA 2 VEKİL ALMA İHTİMALİ ÇOK GÜÇLÜ
Bu seçimlerin sadece Türkiye değil ilimiz açısından da önemli olduğuna değinen Nazım Maviş; “Sinop açısından da önemli. Sinop’ta Ak Parti’nin bugünü kadar olan oy trendine baktığımızda 2015 seçiminde Ak Parti’nin iki milletvekili alma ihtimali çok güçlü bir şekilde görünüyor. Bu açıdan Sinop için de önemli bir seçim olacak. Kısmet olurda Ak Parti buradan iki milletvekilinin ikisini de çıkartırsa iktidarımızın hükümetimizin imkânları daha güçlü bir şekilde Sinop’a transfer edilmiş olacak” şeklinde konuştu.

SİNOP KALKINMA YOLUNDA ÖNEMLİ ADIMLARI ATTI
Maviş, Sinop’un gelişme ve kalkınma yolunda çok önemli adımlar attığını belirterek, bundan önceki zamanda Sinop’un Türkiye ile entegrasyonundan ziyade kendi ilçeleri ile bile entegrasyonunun olmadığını savundu. “Dolayısıyla kendi ilçeleriyle entegrasyonu olmayan bir Sinop’un Türkiye ekonomisi ile entegrasyonunun olması mümkün değildi” diyen Nazım Maviş; “Şimdi Türkiye ekonomisiyle entegre olacak ciddi bir alt yapı Sinop’ta oluştu. Gerek Karadeniz çevre yolu, gerekse Boyabat - Sinop arasındaki yolun çok başarılı bir şekilde tamamlanmış olması bu anlamda Sinop’un önünün açılacağının en önemli işaretleri. Aynı şekilde yine Sinop’tan Zonguldak’a kadar olacak İstanbul’a kadar olacak sahil yolunun devamı da yapıldığı takdirde Sinop ekonomisi aslında Türkiye’nin güçlü ekonomi biri haline gelme potansiyeline sahip” şeklinde konuştu.

SİNOP’UN EŞİNE RASTLAMAK ZOR
Sinop’un Türkiye’de eşine çok zor rastlanan bir il olduğunu vurgulayan Nazım Maviş; “Ben Türkiye’nin belki birkaç tane vilayeti hariç gitmediğim vilayeti kalmamıştır. Onlarca yüzlerce ilçesine gittim Türkiye’nin. Akdeniz ve Ege’yle bile kıyasladığımızda Sinop eşine dünyada ender rastlanacak bir coğrafyaya sahip deniz ve doğanın bu kadar iç içe olduğu bir coğrafi alan bulmak bu kadar kolay değildir” diyerek Sinop’un doğal güzelliğine dikkat çekti.

SİNOP LİMANI ÖNEMLİ BİR FONKSİYON OLABİLİR
Nazım Maviş, Sinop’un eski tarihlerden bu yana doğal bir limana sahip olduğunu söyleyerek; “Limanımız var tarih boyunca doğal liman özelliği taşımış bir limanımız burası ve Ukrayna ile Kırım limanı ve Rusya ile Türkiye arasındaki en yakın noktamız Sinop limanıdır. Dolayısıyla Rusya ile yapılacak ticaret ve Rusya’daki ticaret hacmimizin artışı açısından bakıldığında Sinop limanı önemli bir fonksiyon icra edebilir” diyerek Sinop limanının aktif olması gerekliliğini vurguladı.


SİNOP’UN GÜNÜBİRLİK TURİST YAPISINI DEĞİŞTİRMEK GEREKLİ

Samsun ve Sinop arasındaki yolun açılmış olmasının Karadeniz’den bir gezinti yapmak için yola çıkanların uğrayabileceği en nadide bir köşe olarak Sinop’a gelmelerine olanak sağladığına dikkat çeken Nazım Maviş; “Burada bizim yapmamız gereken şey; Sinop’a günübirlik gelip giden turist yapısını değiştirmemiz gerekiyor. Yani Sinop’a gelen turist en az 1 hafta burada konaklayabilecek şekilde potansiyelimizi ve imkanlarımızı genişletmemiz gerekiyor. Bu konaklamanın birkaç gününü Sinop’ta birkaç gününü Ayancık, Türkeli bölgesinde birkaç gününü de Durağan, Boyabat ve Saraydüzü bölgesinde geçirebileceği bir turizm havzası haline burayı getirebiliriz. Bu yönleriyle bakınca aslında Sinop’un potansiyeli güçlü, bu potansiyelin önünün açılması gerekir” dedi.

SİNOP’U MARKA ŞEHİR YAPMALIYIZ
Bundan önce birçok kez açıklamasında bahsettiği gibi Sinop’u marka şehir haline getirmenin ilimize önemli getiriler sağlayabileceğini belirten Maviş; “Marka şehir Sinop’u yapabiliriz, Sinop marka şehir olmaya müsait. Bir şehir 3 unsur ile marka şehir haline gelebilir; ya tarihi bir özelliği vardır, ya doğal güzelliği vardır, ya da ürettikleri ile marka olabilir. Sinop’ta tarih var, doğal güzellik Türkiye’de hiçbir ilde olmadığı kadar var, ürettiklerimiz var. Ama ne tarihimizi ne doğal güzelliklerimizi ne de ürettiklerimizi markalaştıramadık. Bunu da aslında birlikte başarabiliriz. Bu siyaset işi olmaktan öte bir şey. Sivil Toplum Kuruluşlarımız, Valiliğimiz, iş adamlarımız, siyasetçilerimiz, belediye başkanlarımız, üniversitemiz hep birlikte el ele vererek bu şehri markta şehir haline getirebiliriz. Sinop marka şehir olduğunda Sinop’taki esnaf daha fazla kazanır, turizm potansiyeli ve turizmden aldığı pay artar” diyerek bu düşüncesini vatandaşlarla paylaştı.

SİNOP’A HİZMET ETMEK BOYNUMUN BORCU
“Bir Sinoplu olarak Sinop’a hizmet etmeyi kendi açımdan boynumun borcu olarak görüyorum” diyen Maviş; “Sinop’u bir bütün olarak düşünüp Sinop’un arasındaki dağı kaldırmamız lazım, Sinop’u bütün olarak görmemiz lazım, bütün olarak kalkınmasının yolunu açmak lazım” dedi.

SİNOPLUNUN SESİ, SÖZÜ, SOLUĞU OLMAK ÜZERE BİR YOLA ÇIKIYORUZ
Son olarak, 17 Şubat Salı günü saat 18:00’da Ak Parti’den aday adaylığını açıklayacağını belirten Nazım Maviş; “Ak Parti Genel Merkezi’nde görev yapan bir kardeşiniz olarak biz de bu süreçte Sinop ve Sinoplunun temsilini üstlenmek üzere Salı günü saat 18:00’da İl Başkanlığımıza aday adaylığı başvurumuzu yapacağız. Bizi tanıyan, bilen kardeşlerimizin bu süreçte bizlerden dualarını esirgememelerini istiyoruz. Bu bir hizmet yarışıdır. Bugüne kadar görev yapmış bütün milletvekillerimiz bizim partimizin milletvekilleridir, hepsi şükranı ve teşekkürü hak ediyor. Genel Merkezimizin takdiri halkımızın teveccühü nasıl tecelli ederse biz de Sinopluların temsilini mecliste üstlenmek ve onların sesi, sözü, soluğu olmak üzere bir yola çıkıyoruz” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

 

Özel Röportaj