Sinop'ta kimler Vekil seçilecek sorusunun cevabı işte bu tabloda

Seçime günler kaldı ancak seçim takvimi başladığı günden itibaren başlayan tartışma devam ediyor. Tartışma şu: Sinop’ta 2 milletvekilliğinin ikisini de CHP mi alacak, AK Parti mi alacak, yoksa 1’er tane bölüşecekler mi?

 

Tartışma büyük ölçüde AK Parti adayı Nazım Maviş’in ilk günlerde yaptığı “AK Parti iki milletvekilini de alacak, Sinop’ta 2-0 yapacağız” açıklamasıyla başladı. Nazım Maviş bu iddiasını sürekli tekrar etti.

Araştırdık ve gördük ki, AK Partililerin 2-0 iddialarının arkasında 2014 yerel seçimlerinde alınan il genel meclisi oylarına göre yaptıkları hesap varmış. Biz de merakımızı gidermek için Yüksek Seçim Kurulunun kullandığı formüle göre il genel meclisinde alınan oyları tabloya yerleştirdik ve sonuçlara baktık.

 

Durum şu: 2014 yerel seçimlerdeki oylarını aldığı zaman AK Parti seçimi 2-0 kazanıyor. Peki, AK Parti o oyları aynen alır mı diye sorduğumuzda AK Partililer “Yerel seçimlerden sonra yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan oyları daha da yükseltti” diye cevap vererek oyların daha da arttığını söylüyorlar. AK Parti 2014 seçiminde il genel meclisinde 66 bin 313 oy almıştı, Tayyip Erdoğan ise oyları 74 bine çıkardı. Bu verilere göre 7 Haziran seçimlerinin sonuçları “AK Parti 2 – CHP 0” olarak gözüküyor. Nazım Maviş’in Sinop genelinde seviliyor olması da eklenince seçimin AK Partililerin “2-0 alacağız, Nazım’ı Meclise göndereceğiz” sözleri gerçekleşeceğe benziyor. Bakalım 8 Haziran tarihi kimi doğrulayacak, bekleyelim görelim.